Loading...
Loading...

Friday, December 9, 2011

ISAF World Championships Perth Day 7 - Daily Wrap Up

Friday 9 December 2011
Fremantle, Western Australia

The grandstand was packed out on Day 7 of the Perth 2011 ISAF Sailing World Championships as spectators and fans were given a birds-eye view of all the excitement being played out on the Centre Course at Bathers Bay, Fremantle.
Mark Andrews, Finn Photo: Richard Langdon
In a decent sea breeze the Men’s 470 yachts came in to tack just off the breakwater grandstand, giving fans a taste of what to expect for Sunday’s medal races.

Men's 470

In the Men’s 470 Australia’s Mat Belcher and Malcolm Page had a great day with two bullets in both Gold fleet races of the competition while the French pair of Nicholas Charbonnier and Jeremie Mion kept the pressure applied on all the way to take second.
Belcher/Page Photo: Paul Kane/Perth 2011
“With two races tomorrow we can’t take our foot off the accelerator just yet,” Page said. “We have lost a 40 point lead before in Netherlands so anything can happen.”

Great Britain's Nick Rogers and Chris Grube took third while Israel’s Gideon Kliger and Eran Sela finished fourth and Tetsuya Matsunaga and Kimihiko Imamura (JPN) rounded up the top five in the seventh race.
Schmid/Reichstadter Photo: Paul Kane/Pert 2011
There was a delayed start of an hour in Race 8 due to four general recalls. Eleven teams were disqualified after crossing the line on a black flag start, including the Israeli pair of Gideon Kliger and Eran Sela.

When racing eventually got underway, Belcher and Page got an early lead leaving the rest of the flet dead in the water and having to play catch up.
Patience/Bithell Photo: Richard Langdon
Nic Asher and Elliot Willis (GBR) finished second ahead of their fellow countrymen Luke Patience and Stuart Bithell. French duo Pierre Leboucher and Vincent Garos finished in fourth and Austria’s Matthias Schmid and Florian Reichstadter took fifth.

Men’s 470 Gold and Silver fleet racing is scheduled to continue on Saturday 10th December on the Success course at 1230 local time.

Finn

Great Britain dominated the Finn class Gold fleet’s two races today on the Leighton course.
Ainslie Photo: Alex McKinnon
Ben Ainslie (GBR) was back to his best today with a first and a second and has recaptured the overall lead by a two point margin ahead of fellow Brit Giles Scott while Dutchman Pieter-Jan Postma sits in third place.
Giles Scott Photo: Richard Langdon
Scott improved on his 10th place in race 7 with a bullet in Race 8, which turned into an all British affair with just a minute separating Ainslie, Ed Wright and Andrew Mills at the finish who finished in that order.
Pieter-Jan Postma Photo: Richard Langdon
World number one Ed Wright rounds out the top three for Great Britain after today's second and third placings and shares third place overall with Postma (NED), who had a shocker compared to his two wins on Thursday.

The four top placed sailors are well clear of the rest of the field, with Jonathan Lobert (FRA), Rafael Trujillo (ESP), Andrew Mills (GBR), and Jonas Hoeg-Christensen (DEN) rounding out the top eight.
Giles Scott Photo: Richard Langdon
Competition in the Finn class is scheduled to continue on Saturday from 1430 local time on the Centre course.

Women’s Match Racing

Two more nations have qualified for the London 2012 Olympic Games after today's action-packed final round-robin stage of the Women’s Match Racing.

The day started slowly due to the lack of morning wind until the Fremantle Doctor sea breeze showed up during the late afternoon.
Mulder Photo: Richard Langdon
France’s Claire Leroy and the Netherlands’ Mandy Mulder finished one-two, while Great Britain’s Lucy Macgregor took out third.

Leroy and Mulder join Group A winner Anna Tunnicliffe (USA) and runner-up Ekaterina Skudina (RUS) as London qualifiers and automatically advance to the quarter-finals. Leroy was looking like the group winner until she came unstuck in the final two flights and her loss to the Netherlands’ Renee Groeneveld in the penultimate round, opened up the competition for a nail-biting finale.
Photo: Richard Langdon
Brazil’s Juliana Siqueira Senfft upset of Macgregor meant the Brit needed to defeat Leroy in the final flight to also finish with 10 points. Macgregor delivered the goods. Leroy picked up a penalty on the start line to trail Macgregor all the way and failed to pressure her into a penalty of her own.

Mulder lost to Leroy in the 47th flight but went on to win her final three races and throw her name into the mix for the top two, which she achieved with her 10 points.
Macgregor Photo: Richard Langdon
With the bottom four in the group dropping out and the top two advancing to the quarters, the middle eight crews now enter the repecharges.

The top four have started racing to determine seedings for the quarterfinals with USA-1 and FRA-1 winning through to the final.
Photo: Richard Langdon
Women’s Match Racing is scheduled to continue on Saturday from 1000 local time on the Harbour course.

Saturday is expected to be another ideal day for grandstand racing on the Centre course with Laser Radial competition scheduled from 1200 and Women’s RS:X from 1445 hours.

Lulu Roseman

No comments: